Streszczenie: Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany w refundacji wyrobów chłonnych przez NFZ. Zmiany te wprowadzone zostały Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27.10.2022 r. Wprowadzone zmiany dotyczą nowych limitów finansowania wyrobów chłonnych oraz podniesienie minimalnej chłonności produktów. Pacjenci stosujący bardziej chłonne produkty będą mogli liczyć na wyższą refundację.
Kto może skorzystać z refundacji na wyroby chłonne?
Refundacja na środki pomocnicze, takie jak wyroby chłonne (pieluchomajtki, wkładki urologiczne i podkłady chłonne), przysługuje pacjentom, którzy spełniają następujące warunki:
Podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu
Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi być ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Cierpią na jedną z wybranych jednostek chorobowych
Refundacja przysługuje pacjentom, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi, dla których wyroby chłonne są niezbędne. Mogą to być m.in. przypadki nietrzymania moczu, chorób układu moczowo-płciowego, niepełnosprawności ruchowej czy schorzeń neurologicznych.
Posiadają zlecenie na wyroby medyczne
Zlecenie na wyroby chłonne musi być wystawione przez osobę uprawnioną, taką jak lekarz, pielęgniarka, położna czy rehabilitant.
Jeżeli pacjent spełnia powyższe kryteria, może skorzystać z refundacji na wyroby chłonne przez NFZ. Refundacja ta ma na celu ułatwienie pacjentom dostępu do niezbędnych środków pomocniczych oraz obniżenie kosztów związanych z ich zakupem.
Nowe limity finansowania wyrobów chłonnych w 2023
Wprowadzone zostaną trzy limity finansowania wyrobów chłonnych:
- Limit 1,00 zł/szt. – dotyczy wkładek urologicznych i podkładów chłonnych, z podniesioną minimalną chłonnością do 450g (wcześniej 250g).
- Limit 1,70 zł/szt. – obejmuje majtki chłonne o minimalnej chłonności 1000g, pieluchy anatomiczne o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluchomajtki o minimalnej chłonności 1400g.
- Limit 2,30 zł/szt. – wprowadzony jako nowa kategoria, obejmuje majtki chłonne o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluchomajtki o minimalnej chłonności 2500g.
Korzyści dla pacjentów
W wyniku wprowadzenia nowych limitów refundacyjnych, pacjenci stosujący wyroby chłonne o wyższej chłonności będą mogli liczyć na większą oszczędność. Wcześniej, limit refundacji wynosił 1,70 zł/szt. dla wszystkich produktów, bez względu na ich chłonność. Wprowadzenie trzeciego limitu finansowania w wysokości 2,30 zł/szt. dla wyrobów o wyższej chłonności to znaczna ulga dla pacjentów, którzy na co dzień korzystają z takich produktów.
Dodaj komentarz