Jak wycenić nieruchomość przed sprzedażą?

Właściwa wycena mieszkania albo domu to ważny krok w procesie sprzedaży. W jaki sposób wycenić nieruchomość przed wystawieniem ogłoszenia? Na to pytanie w odpowiedzi pomogą eksperci z investore.pl.

Jak ustalić cenę mieszkania przy jego sprzedaży?

Przy wycenie nieruchomości należy ustalić taką cenę wywoławczą, która nie jest ani za wysoka, ani za niska.

Jeśli zaproponuje się zbyt wysoką cenę, mieszkanie może pozostać na rynku przez dłuższy czas bez zainteresowania ze strony potencjalnych klientów. Z drugiej strony, jeśli wycenione będzie zbyt nisko, można je szybko sprzedać, ale za mniejszą sumę niż jest warte.

Jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości?

Do czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie mieszkania, zaliczane są:

Lokalizacja
Lokalizacja mieszkania jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego wartości. Nieruchomości w atrakcyjnych dzielnicach mają wyższe ceny niż te położone w mniej popularnych punktach.

Metraż i stan techniczny
Wielkość mieszkania i jego stan również będą miały wpływ na jego wartość. Większe mieszkania oraz te w dobrym stanie są droższe, a mniejsze lub przeznaczone do remontu będą tańsze.

Sytuacja rynkowa
Przy wycenie pod uwagę bierze się też sytuację rynkową, w tym ceny sprzedaży podobnych mieszkań. Informacje te można uzyskać z portali ogłoszeniowych lub współpracując z agentem nieruchomości albo rzeczoznawcą.

Konkurencja
Należy też wziąć pod uwagę liczbę innych mieszkań na sprzedaż w okolicy i ich ceny. Jeśli ważna jest szybka sprzdaż domu albo mieszkania, najlepiej wycenić swoją nieruchomość po konkurencyjnych cenach, aby przyciągnąć potencjalnych nabywców.

Gdy ważna jest błyskawiczna sprzedaż nieruchomości, warto wybrać skup nieruchomości za gotówę. Takie firmy wyceniają nieruchomości i proponują klientom odkupienie ich od ręki, dlatego gotówkę można uzyskać już w ciągu paru dni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *